Podrobné informace o náplni a frekvenci prohlídek najdete ve Vyhlášce o pracovnělékařských službách

Při prohlídkách se posuzuje zdravotní způsobilost zaměstnance k vykonávané práci. Probíhá vždy před nástupem do nové práce, doba do následné periodické prohlídky je určená kategorizací práce, kterou provádí zaměstnavatel ve spolupráci s hygienikem.

Jejich provádění a náležitosti jsou stanovené zákonem a prováděcí vyhláškou, kde jsou uvedeny i následující podmínky:

  • K prohlídce je nutné donést písemnou žádost zaměstnavatele, ve které je kromě popisu pracovního zařazení uvedena i kategorie práce, a která je podepsaná pověřenou osobou zaměstnavatele.
  • U registrujícího praktického lékaře je ze zákona možné posuzovat pouze práce zařazené v kategorii 1 a bez rizika ohrožení zdraví. Kategorie 2 a vyšší a práce s rizikem ohrožení zdraví (řízení motorových vozidel a vozíků, práce ve školství, zdravotnictví a zařízeních sociálních služeb, práce ve výškách nad 10m, noční práce a další) musí posuzovat pouze lékař, se kterým zaměstnavatel uzavřel smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb (tzv. „závodní lékař“).
  • Pokud jdete na prohlídku k „závodnímu lékaři,“ je nutné s sebou k prohlídce přinést i výpis z dokumentace vašeho registrujícího praktického lékaře. Zákon neumožňuje nahradit výpis např. zapůjčením karty s kompletní dokumentací. Zapůjčením celé karty navíc lékař porušuje své povinnosti při nakládání se zdravotní dokumentací.
  • Při nesplnění výše uvedených podmínek nebude prohlídka provedena. Následné vydání posudku je možné až ve chvíli, kdy jsou k dispozici veškeré podklady pro posouzení, což může být kromě výše uvedených věcí ještě např. vyjádření lékaře specialisty. Pokud se tedy léčíte s nějakým potenciálně závažným onemocněním (např. epilepsie), je rozhodně vhodné s sebou k prohlídce přinést i zprávu z poslední kontroly.